Kredyt hipoteczny – co jest ważne i istotne z punktu widzenia praktyki…

Szykujesz się do realizacji marzeń i kupna swojego przytulnego kąta? Chciałbyś zmienić nieruchomość w której mieszkasz na większą bądź wkurza Ciebie sąsiadka męcząc Ciebie głośnym radiem? Może chciałbyś wyprowadzić się poza miasto by mieć dobry kontakt z przyrodą? Ilu ludzi tyle znajdzie się powodów by zmienić miejsce w którym mieszkasz. W nich wszystkich pomoże Ci kredyt hipoteczny… a w jego uzyskaniu jesteśmy specjalistami…

Jeśli masz chwilę to przeczytaj niniejszy artykuł. Poruszymy tutaj ważne kwestie, które wyjaśnią ci wiele ze skomplikowanego świata kredytów hipotecznych. Tak więc zacznijmy od rzeczy najważniejszej. We dług nas i naszego długoletniego doświadczenia nie ma dwóch takich samych kredytów hipotecznych – każdy przypadek jest indywidualny. Dlatego naszym zdaniem powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na profesjonalne doradztwo odnośnie uzyskania kredytu hipotecznego. Jeśli ktoś mówi ci, że otrzymanie kredytu hipotecznego jest banalnie proste – to naszym zdaniem nie do końca zna praktykę. Przy uzyskiwaniu kredytu hipotecznego bardzo ważne są dwa elementy wymagające dobrej i trafnej analizy – po pierwsze sytuacja prawna kupowanej nieruchomości oraz analiza sytuacji kredytobiorców.  Pamiętaj również że w przypadku kredytu hipotecznego będziesz z daną instytucją współpracował przez wiele lat – tak więc profesjonalne doradztwo skutkuje dużo mniejszą ilością potencjalnych problemów w przyszłości.

Dlatego drogi czytelniku prosimy o kontakt bezpośredni bądź telefoniczny. Szperanie po intrenecie wiele może ci wyjaśnić jednakże nie jest to równoznaczne z Twoją indywidualną sytuacją. W przypadku kredytów hipotecznych bardzo łatwo wyczuć, który doradca zna się na swojej pracy – i tym warto poświęć Swój czas.

Tak więc zaczynając od początku.

Po pierwsze. Porównaj oferty kredytów hipotecznych… Jednakże weź tutaj pod uwagę dużo więcej czynników niż tylko cena/koszt samego kredytu. Jest ona bardzo ważna jednakże może się okazać, że za parę lat dużo bardziej istotnym czynnikiem okaże się drobny szczegół na który dzisiaj nie zwróciłeś uwagi. Podamy choćby przykład wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Okazuje się że statystycznie kredyty hipoteczne spłacane są dużo wcześniej niż okres na który zostały udzielone – w końcu ludzie się przeprowadzają. Skąd wiesz czy na przykład za 10 lat nie będziesz chciał mieszkać w większej nieruchomości bądź przeprowadzić się do innego miasta? W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu polityka banków jest różna. Warto zagłębić się w ten temat gdyż może się okazać kluczowy za na przykład 10 – 15 lat. Tak więc drogi potencjalny kliencie cena kredytu hipotecznego jest ważna i istotna. Jednakże wszelkie inne czynniki, szczególnie że kredyt ten bierzesz na długi okres, mogą się okazać dużo bardziej istotne niż niewiele większa rata.

Po drugie. Drogi czytelniku do kredytu hipotecznego trzeba się dobrze i dokładnie przygotować. Mówimy tutaj przede wszystkim o dokumentacji potrzebnej do wnioskowania i weryfikacji wniosku kredytowego. Najważniejsze w tym wniosku i najbardziej problematyczne najczęściej okazują się dokumenty nieruchomości. Wielu klientów jest negatywnie zdziwionych ilością dokumentów potrzebnych do takiego kredytu – szczególnie w momencie gdy analitycy mają niewyjaśnione kwestie w dokumentacji. Dość częste są prośby o dodatkowe dokumenty tak by zweryfikować stan prawny nieruchomości. A to wszystko przedłuża proces kredytowy – więc dużo lepiej jest sprawdzić i przygotować wszystko wcześniej. Jest to istotne szczególnie u nas w Polsce, gdzie wielu mieszkańców nieruchomości zadowolonych jest z faktu możliwości zamieszkiwania w sprzedawanej nieruchomości nie do końca przejmując się wyjaśnieniem kwestii formalnych. Nie zamknięte sprawy spadkowe, nie przekazanie do użytkowania nieruchomości, nie do końca załatwione sprawy z pozwoleniami, odbiorami czy nawet kwestie związane ze spółdzielnią czy wspólnotą i wiele wiele innych – są to dość częste problemy jakie wypływają w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny. Wszystkie należy wyjaśnić – a to zabiera pieniądze a przede wszystkim czas budując poczucie frustracji oraz zdenerwowania klientów na bank. A bank niestety ma związane ręce ustawami, regulaminami, procedurami i często niestety nie da się tego przeskoczyć. Proszę nam uwierzyć na słowo, że banki niczego nie robią na siłę. Jeśli się coś pojawia jest to zazwyczaj podyktowane kwestiami bezpieczeństwa – tak naprawdę bezpieczeństwa osób kupujących. Po fakcie kupna wiele kwestii będzie dużo trudniej wyprostować. Dlatego jak napisaliśmy wcześniej – w przypadku kredytów hipotecznych – dużo bardziej istotna jest fachowa i profesjonalna obsługa. Doradcy w bankach często zaczynają i kończą od sprawdzenia zdolności kredytowej. Jest to najłatwiejszy i w sumie najszybszy element całej drogi do upragnionego kredytu. Inne mogą okazać się problematyczne często z powodów kupującym nieznanych. I droga do upragnionego własnego kąta  okazuje się trudniejsza niż kredytobiorcy hipoteczni  spodziewali się na początku. W końcu sprzedający nie zawsze się do wszystkiego od razu przyzna.

Po trzecie. Kredyty hipoteczne z zasady są najbezpieczniejszą formą kredytowania dla banków. Przekłada się to bezpośrednio na jego cenę dla klienta. Warto więc byś, drogi kliencie, już na etapie wnioskowania o kredyt hipoteczny zastanowił się nad dodatkowymi funduszami na remont swojego wymarzonego kąta do życia. Tak, jest to zazwyczaj możliwe. Ważna jest kwestia zdolności kredytowej. Dodatkowo wiąże się to często z przygotowaniem operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę akceptowanego przez bank. Taki operat szacunkowy określa wartość bieżącą i przyszłą nieruchomości. Niestety związane jest to z kosztami jakie musi ponieść kredytobiorca jednakże operat taki daje ogromną wiedzę na temat kupowanej nieruchomości – jej rzeczywistości wartości oraz stanu prawnego. Pozwala to uniknąć szeregu ewentualnych problemów.

Drogi czytelniku pamiętaj również o tym, że za pewne za parę lat jakiekolwiek remonty będą dużo droższe. Wiec z ludzkiego punktu widzenia często doradzam moim klientom by zrobić porządny remont od razu tak by mogli zapomnieć przez parę lat o tego typu sprawach i cieszyć się własnym kątem. Bardzo ważna jest tutaj także informacja, że nawet jeśli środki na remont czy budowę nie zostaną w całości wykorzystane to zawsze można poinformować bank o tym, że się tak nie stanie. Wtedy kredyt będzie spłacany od kwoty bez tych środków.

Po czwarte. Jak już wielokrotnie wspomniałem w przypadku kredytów hipotecznych jest wiele innych bardzo istotnych czynników poza jego ceną. Rzeczywistość rynkowa jest taka że między bankami panuje bardzo duża wojna o klientów. Wolny rynek i konkurencja robi swoje dla klientów. Często więc oferty kredytów hipotecznych będą dużo bardziej do siebie zbliżone niż w przypadku innych produktów finansowych. Tak więc jeżeli różnica w racie jest niewielka to przemyśl wszelkie inne czynniki mogące wpłynąć na Twój komfort. Decyzje związane z nieruchomościami – zmiana, zakup, sprzedaż – często następują w istotnych momentach życia osobistego i szkoda byłoby by kredyt hipoteczny mógł na nie negatywnie wpływać.

Podsumowując. Drogi kliencie sprawdzaj możliwości jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny. Porozmawiaj z paroma doradcami kredytowymi – podejrzewam że od razu będziesz widział kto jest wart Twojego zaufania a kto próbuje Ci tylko sprzedać kredyt. Zapraszamy do kontaktu z nami. Pomogliśmy już wielu klientom. Jesteśmy w stanie przeprowadzić Ciebie przez cały proces tak by uniknąć wszelkich problemów i niedogodności.