Skip to content

Kredyt hipoteczny w walucie obcej

Bardzo często spotykamy się z pytaniem czy w dzisiejszych czasach można wziąć kredyt hipoteczny w walucie obcej? Jest to dobre pytanie od każdej osoby zastanawiającej się nad kosztami kredytu hipotecznego, jednakże odpowiedź nie jest taka prosta z paru powodów.

Poniższy artykuł ułatwi Państwu sprawę oraz ewentualny wybór. Oczywiście mogą Państwo pominąć tą lekturę i po prostu zadzwonić do nas… 🙂 Proszę pamiętać o tym, że każdy kredyt hipoteczny praktycznie jest inny. To co działało na przykład u Państwa znajomych nie musi już być oczywiste w Państwa przypadku. Każdy kredyt hipoteczny w bankach jest traktowany indywidualnie i dużo ważniejsze w tym przypadku jest profesjonalne doradztwo i dokładna analiza sytuacji klienta jaki i sytuacji prawnej nieruchomości.

Z przyjemnością pomożemy dobrać najbardziej korzystne dla Państwa rozwiązanie :), ale do rzeczy…

 1. Po pierwsze powinniśmy napisać, że po całym zamieszaniu spowodowanym parę lat wstecz kredytami hipotecznymi denominowanymi we franku szwajcarskim zostały w życie wprowadzone odpowiednie regulacje oraz rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego . Regulacje te zakładają praktyczny brak możliwości wyboru waluty kredytu hipotecznego. Najważniejszym czynnikiem tutaj jest waluta w jakim otrzymujesz dochód z wykonywanej pracy. Jeżeli więc pracujesz za granicą – nie będzie możliwości wyboru waluty w jakiej możesz wnioskować i ewentualnie uzyskać kredyt hipoteczny. Obecnie na rynku dobrze dostępne są kredyty hipoteczne w takich walutach jak Euro, Funt Szterling czy Dolar Amerykański. Uzyskanie kredytu w innych walutach, takich jak na przykład korona norweska, jest praktycznie dużo, dużo  trudniejsze.
  Jeżeli więc uzyskujesz dochody w Euro z tytułu pracy w Niemczech – z bardzo dużo dozą prawdopodobieństwa kredyt będzie udzielony w EUR. Jeśli pracujesz w Wielkiej Brytanii – kredyt udzielony będzie w GPB.
  Sytuacja się komplikuje gdy do wniosku hipotecznego przystępuje gospodarstwo domowe, gdzie dochody otrzymywane są w różnych walutach – powiedzmy polski złoty i Euro. Tutaj o walucie kredytu będą decydować wielkości tych dochodów. Tak więc jeżeli dochód w Euro jest dużo wyższy z dużą dozą prawdopodobieństwa kredyt będzie w EUR. Przy zbliżonych dochodach w gospodarstwie domowym ta kwestia będzie rozważana indywidualnie przez analityka w banku.
 2. Po drugie bardzo ważną rzeczą odnośnie kredytów hipotecznych w walutach obcych jest kwestia udokumentowania dochodów z zagranicy oraz forma pracy wykonywana zagranicą. Poruszone tutaj kwestię są ważne jednakże nie są jednoznaczne i rozważane są przez banku w każdym przypadku indywidualnie.
  Tak więc dla większości banków ważna jest forma i czas zatrudnienia w firmie za granicą. Banki nie chętnie patrzą na umowy wykonywane dla pośredników pracy czy z krótkim czasem zatrudnienia. Wiec jeżeli jesteś w takiej sytuacji to postaraj się o pracę bezpośrednio u pracodawcy u którego wykonujesz pracę bądź też o długi czas zatrudnienia (najlepiej na czas nieokreślony). Jeżeli pracodawca nie chce zatrudnić Ciebie na czas nieokreślony to może będzie skłonny wystawić tzw. promesę zatrudnienia w której oświadczy wole przedłużenia z Tobą umowy po zakończeniu obecnej na niepogorszonych warunkach? Tak jak pisałem na początku w przypadku kredytów hipotecznych nie ma rzeczy definitywnych i każda rzecz jest rozpatrywana indywidualnie przez banki.
  Bardzo ważna jest również kwestia otrzymywania wynagrodzenia na konto – banki zazwyczaj proszę o wyciąg z konta za 6 miesięcy (jednakże może być nawet i cały rok wstecz). Fajnie jak dochody przychodzą na konto w Polsce, jednakże wynagrodzenie może być przelewane  na konto w banku za granicą – tutaj bardzo często będzie wymagane tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego.
  Dochód z zagranicy ma to do siebie że zazwyczaj jest dodatkowo weryfikowany przez bank. W zależności od kraju analityko może poprosić o tak zwane pay slip’y czy inne dokumenty. Wszystko zależne jest od kraju w których pracujesz – bo każdy kraj ma swoje zwyczaje których świadomi są analitycy. Jeżeli wiec wiesz, że będziesz starał się o kredyt hipoteczny – zbieraj wszelkie dokumenty – każdy z nich może się przydać.
 3. Po trzecie ważnym dokumentem w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny za pewne okaże się wyciąg z instytucji będącej odpowiednikiem naszego polskiego Biura Informacji Kredytowej. Każda tego typu instytucja gromadzi dane na temat kredytów udzielonych w danym kraju. Tak więc wyciąg będzie potrzebny by bank mógł sprawdzić czy przypadkiem nie posiadasz kredytu w kraju w którym pracujesz. Nie jest to oczywiście zakazane – jednakże informacja tego typu będą brane pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej. Dlatego też jak pracujesz na przykład w Niemczech za pewne zostaniesz poproszony o dostarczenie tzw. Schufy. Dokument ten pewnie będziesz musiał przetłumaczyć.

Podsumowując  istnieje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego przez osoby które pracują za granicą. Jednakże tak jak pisaliśmy na początku – każdy tego typu kredyt jest rozpatrywany indywidualnie. Dlatego też warto poświęcić parę minut na kontakt z nami. Na pewno bardzo wiele kwestii wytłumaczymy i pomożemy z chęcią w uzyskaniu kredytu na Twój własny wymarzony kąt.

Przykład reprezentatywny: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) kredytu gotówkowego wynosi 11,13% całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 34 113,79 zł, całkowita kwota do zapłaty 48 095,79 zł, oprocentowanie zmienne w skali roku 7,20% (stanowi sumę wartości stopy referencyjnej NBP, która wynosi obecnie 0,10% i marży banku w wysokości 7,10 p.p.), całkowity koszt kredytu 13 982,00 zł (w tym: prowizja 3 786,21 zł, odsetki 10 195,79 zł), umowa zawarta na okres 82 miesięcy, 81 miesięcznych rat równych w kwocie 587,11 zł, ostatnia rata 539,88 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 19.03.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie.