Zadatek czy zaliczka? co wybrać
Zadatek czy zaliczka? co wybrać
Decydując się na zawarcie umowy przedwstępnej sprzedając czy tez kupując nieruchomość, podejmujemy decyzję w jakiej formie będą kwalifikowane pieniądze na rezerwację mieszkania/domu. Tak więc musimy poznać przede wszystkim jakie równice są miedzy zaliczką, a zadatkiem. Zatem Zadatek czy zaliczka? co wybrać ?
Zadatek – co to takiego?
Zadatek – dodatkowe zastrzeżenie umowne, zgodnie z którym podczas zawierania umowy jedna ze stron wręcza drugiej określoną sumę pieniędzy. Ma ona zabezpieczać przed zerwaniem umowy i być formą odszkodowania w takim wypadku[1]. Zadatek definiuje w art. 394 Kodeksu cywilnego. Paragraf 1 precyzuje, że „w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić. I otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej”. Natomiast jeśli umowa została wykonana zadatek jest wliczany w poczet zapłaty lub zwracany. Zwrot zadatku powinien nastąpić również w przypadku rozwiązania umowy oraz gdy jej wykonanie nie było możliwe, jeśli żadna ze stron nie ponosi za to odpowiedzialności lub obie są tak samo winne[2][3].
Zaliczka – co to oznacza?
W kodeksie cywilnym zaliczka występuje w kilku artykułach (622, 626, 743, 751, 763, 771, 773 i 8593), ale bez definicji. Zaliczka jest „formą świadczenia pieniężnego na poczet ceny lub wynagrodzenia”. Jeśli nie dojdzie do wykonania umowy mamy prawo do jej zwrotu. Osoba która wpłaciła zaliczkę może również żądać naprawienia szkody[4]. Zaliczka nie zabezpiecza kupującego tak jak zadatek, a może być dla sprzedającego formą kredytu. Zadatek jest najczęściej stosowany w umowach przedwstępnych (sprzedażynieruchomości, samochodu itp.). Dzięki niemu każda ze stron zabezpiecza się na wypadek zerwania umowy w ostatniej chwili przez drugą stronę[4].
Zadatek czy zaliczka? co wybrać
Zadatek czy zaliczka? co wybrać? Aby zabezpieczyć wykonanie umowy, praktykuje się wpłatę określonej kwoty (zwyczajowo 10% ceny nieruchomości) przy podpisaniu umowy przedwstępnej. Najczęściej jednak klientom proponujemy niewielkie kwoty np. 5000zł. Wspomniana suma określona jako zadatek lub zaliczka. Często mylimy oby dwie formy, lecz jest między nimi zasadnicza różnica, jeśli chodzi o konsekwencje niewywiązania się z umowy.
Zaliczkę wpłaca się na poczet ceny nieruchomości. Jeśli umowa przyrzeczona nie dojdzie do skutku, zaliczkę odzyskamy a w takiej samej kwocie, w jakiej wpłaciliśmy. Zadatek oznacza, że jeśli kupujący nie podpisze umowy z własnej winy, traci wpłaconą kwotę. Natomiast jeśli sprzedający wycofa się ze sprzedaży, zwraca kupującemu podwójną wartość zadatku. Warto więc się upewnić, czy mamy do czynienia z zaliczką, czy zadatkiem. Żeby w razie niepodpisania umowy nie było zaskoczenia sumą, którą mamy zapłacić, albo faktem, że jej nie odzyskamy.