Proces weryfikacji wniosków kredytowych przez bank?
Proces weryfikacji wniosków kredytowych przez bank, czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć.
Ze względu na ryzyko jakie bank ponosi związane z udzieleniem kredytu, procedury weryfikacji są dość obszerne. Formalności minimum, a jednak na decyzję trzeba chwilkę poczekać. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawdzają banki przed udzieleniem kredytu.
Zarówno gdy staramy się o kredyt, czy to gotówkowy, hipoteczny czy konsolidacyjny. Bank sprawdzi naszą tożsamość, czy osoba ubiegająca się o kredyt wpisała wszystkie dane poprawnie. Czy posługuje się swoim dowodem tożsamości. Osoba przyjmująca wniosek zweryfikuje, czy otrzymała wszystkie niezbędne załączniki w postaci różnych dokumentów, jak np. zaświadczenie o dochodach.
Jeżeli wszystko się zgadza, bank przejdzie do obliczania zdolności kredytowej kredytobiorcy.
Zdolność kredytowa to zdolność do spłacania zadłużenia w określonej wysokości raty w określonym czasie.
Czynnikami, które są dla wszystkich takie same to:
- wiek,
- stan cywilny,
- wykształcenie,
- przychody,
- forma zatrudnienia,
- koszty utrzymania,
- inne zobowiązania.
W dużej mierze znaczenie ma także historia kredytowa. Proces weryfikacji wniosków kredytowych rozpocznie się od wysłania zapytanie do baz dłużników. Każdy bank ma określony zakres baz, które sprawdza. Najczęściej bank bazują na informacjach zawartych bazach jak tj. Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) czy Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
Na wykazie dłużników ukażą nam się osoby, które mają nawet małe zaległości. Nie spłacają rat w terminie, zalegają z czynszem, czy nie opłacają rachunków za telefon i internet.
Dopiero kiedy bank uzyska wszystkie informacje o osobie ubiegającej się o kredyt, bank podejmie decyzje co do przyznania kredytu, bądź odmowie udzielenia pożyczki.
Kiedy jesteśmy świadomi zasad weryfikacji, mamy możliwość uniknąć ryzyka odrzucenia wniosku